Ana Sayfa Facebook Linkedin Instagram

Öğrenme Oyuncakları: Çocuğunuzu Geri Taşıyan "Yanlış" Oyuncaklar ve Çocuğunuzun Beyni İçin "Doğru" Oyuncaklar

Eskiden çoğu oyuncak dışarıda oyun oynamayı, fiziksel aktiviteleri ve yaratıcı oyunu teşvik ediyordu. Bugün çocukların elinde onların harekete dayalı egzersizlerini sınırlayacak telefon, tablet gibi elektronik cihazlar bulunuyor.

Bu oyunların birçoğu çocuklara eğlence ve bir takım eğitimsel temeller sağlasa da hala çoğu çocuğun gelişimi için gerekli olan yapı taşlarını ve öğrenim için gerekli olan beyin aktivitelerini desteklememektedir. 

İşimizi zorlaştıran şey, bu yeterince yararlı olmayan oyuncakların çocukların en çok sahip olmak istediği sormak istediği oyuncaklar olmasıdır, bu nedenle çocukları gelişimleri için önemli olan oyuncaklarla oynamaya ikna etmek zor olabilir.

Elektronikten Uzaklaşma

Çalışmaların şu anki neslin eski nesillerinkinden daha zayıf bir el kavrama mekanizması olduğunu gösterdiğini biliyor muydunuz?

Dijital çağda büyüyen çocuklar ve yeni gelen nesiller daha zayıf motor becerilerine sahiptir ve kalem tutma, yazı yazma konusunda problem yaşamaktadır çünkü sınıflarda yazı yazmak için parmaklarını, ellerini, bileklerini ve dirseklerini kullanmak yerine sürükleme ve tıklama hareketlerini kullanıyorlar.

El yazısını, okullarımızda öğretmek anlamsız gibi görünüyor ancak bu uygulama ile aslında duygusal kontrolü, problem çözme için sağ ve sol beynin sinirsel bağlantılarının örgütlenmesini arttırabilir ve okuma ve yazmaya geçişe katkı sağlanabilir. 

Elektronik cihazlarla ilgili bir diğer problem ise çocuklarımızın onlarla harika ilişki kurması, peki ya gerçek arkadaşlar?

Tablet, telefon gibi cihazlarla ne kadar çok vakit harcarlarsa sosyal becerilerin geliştirilmesi, ifade dili, iletişim ve uygun sosyal davranışlar geliştirmek için harcayacakları vakit de o kadar az olur. 

Minecraft gibi bazı oyunlar ve telefonlardaki eğlenceli eğitim uygulamaları, tabletler problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri için iyidir, ancak sıklıkla çocuklar bu oyunları oynarken saatlerini harcıyorlar, bu da onların tahtada yazılanları not alma, sırada oturma, öğretmeni dinleme, detayları aklında tutma gibi sınıfta yapmaları gereken önemli görevler için gerekli olan kaba motor becerilerini ve çekirdek (core) kaslarını geliştirmelerine engel oluyor. 

Oyuncaklar Gerçekten Hareketi Kısıtlayabilir mi?

Çocuğunuz için satın alacağınız oyuncakları ararken, bir adım geri çekilin ve kendinize sorun; bu oyuncak onun hareket etmesini teşvik eder mi yoksa hareket kabiliyetini kısıtlar mı? Özellikle bebekler için ürün alırken onların gelişimsel basamaklarını dikkate almak önemlidir.

Çocuğunuzun emekleme, ayakta durma, tutma ve yürümesini engelleyen yer oturağı, yürüteç gibi oyuncaklar bu önemli alanlarda çocuğunuzun gelişimini geciktirebilir.

Sadece duruşlarını değil kas ve kemik yapılarında da etkili olabilir.

Bu alanlarda çocuğun az ya da geç gelişme göstermesi durumunda ileride dikkat sorunları ve duyusal problemler yaşanabilir

Buna ek olarak, öğrenme yürüteci ve elektrikli tekerlekli kamyonlar gibi oyuncaklar, çocuğunuza motor becerilerini geliştirme konusunda kolaylık sağlayabilir.

Sorun şu ki bu önemli kaslarını kullanmazsa, çocuğunuz dengesi, koordinasyonu, vestibüler ve propriosepsiyon sistemi ile ilgili sorun yaşamaya başlayabilir.

Bu azgelişmiş alanların tümü duygusal sorunların, kıpır kıpır olma halinin, salık bir duruşun, kötü davranış ve kaygının başta gelen nedenlerinden bazılarıdır.

Bu elektronik oyuncakların bazılarını scooterlara, bisikletlere, ev salıncaklarına, üç tekerlekli bisikletlere, top atmaya/yakalamaya ve kaykaylara dönüştürmeye çalışın.

"Doğru" öğrenme oyuncakları nedir? 

Çocuğunuzun günlük rutini ile hareketi birleştirecek her oyuncak onun beden ve beyin gelişimi için iyidir. Bu tarz oyuncaklar evde ve okulda birçok yeteneğin gelişmesine katkı sağlar.

Size yardımcı olabilmesi için hangi tarz oyuncakların hangi alanlarda fayda sağlayabileceğini aşağıda paylaşıyoruz:

 

Kaynak : http://ilslearningcorner.com/2016-12-learning-toys-the-wrong-toys-for-holding-your-child-back-and-the-right-toys-for-building-your-childs-brain/

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz