Ana Sayfa Facebook Linkedin Instagram

İlkel Refleksler : W-Oturuş Biçimi’nin Nedenleri

İlkel Refleksler : W-Oturuş Biçimi’nin Nedenleri ve Nasıl Düzeltileceği

“W-Oturuş Biçimi” Nedir?

Çocukların oyun oynamak için otururken farklı pozisyonları vardır. En bilinen oturma pozisyonlarından biri ise:  “W-Oturuş Biçimi” . Bu pozisyonda çocuğun poposu bacaklarının arasında tamamen yerde, dizleri bükük ve ayakları yana dönüktür. 

 “W-Oturuş Biçimi”  ve bu pozisyonun çocukları nasıl etkilediği ile ilgili birçok makale görmüşsünüzdür. Ancak bir de bu pozisyonun ardındaki nedenden ve nasıl düzeltilebileceğinden bahsetmek gerekir.

STBR (Simetrik Tonik Boyun Refleksi) ve  “W-Oturuş Biçimi”  ile ilişkisi

STBR doğumdan sonra başlar ve 6-9 aya kadar devam eder. Daha sonra dokuz ila 11 aya kadar inhibe eder veya "ortadan kaybolur". Bu önemli refleks vücudun üst ve alt bölümlerinin zıt hareketleri gerçekleştirmesini sağlar. Bebeğin sürünmesine ve emeklemesine yardımcı olur. Eller ve dizler üzerindeki ağırlık dayanağı ayakta durmak ve yürümek için omurgayı hazırlar.

Bu aşamada gelişen el-göz koordinasyonu, daha sonrası için daha iyi okuma ve yazma becerileri sağlar.

Birçok araştırmada, aynı zamanda hem okuma hem de yazmada bazı zorluklarla karşılaşan çoğu çocuğun hayatının ilk yıllarında sürünmediği ve emeklemediği anlatılmaktadır.

Devam eden STBR'nin çocuğunuzun öğrenmesini etkileyebilecek çok sayıda etkisi vardır.

Eğer çocuğunuzun STBR’si 1 yaşından sonra hala devam ediyorsa aşağıdaki işaretleri görebilirsiniz:

    W- Oturuş Biçimi

    Eğik Duruş

    Zayıf el-göz koordinasyonu

    Yemek yerken sakarlık

    Sandalyeye oturamama, bacaklarını sandalyeye sarma veya ayakta kalmayı tercih etme

    Talimatları yerine getirmekte güçlük çekme (örneğin, okulda tahtada yazılanları deftere geçirme) 

W – Oturma Biçimi Problemi

W – Oturma Biçimi çocuğunuzun ilkel refleksinin hala devam ettiğini gösteren bir işarettir, peki bununla ilgili neden kaygılanmalıyız?

Birçok sağlık uzmanı, bu pozisyonun ortopedik koşullara, ağır motor gecikmelere neden olabileceğine ve sırtta, kalçalarda ve bacaklarda güçsüzlük yaratabileceğine inanıyor.

Bu pozisyon çocuğunuzun sadece önünde bulunan oyuncaklar ile oynamasına izin verir. Ayrıca çocuğunuzun baskın olan elini kullanmak yerine nesneye hangi eli yakınsa onu kullanmaya başladığını fark edersiniz. Bütün bu eylemler ikili entegrasyonun ve normal el hakimiyetinin gelişmesine müdahale eder. Bu becerilerin düzgün şekilde gelişememesi durumunda çocuğunuzun denge duyusu yavaşlayabilir.

Çocuğunuzun karnında ve sırtında güç ve kontrol kazanması çok önemlidir.

Bu güç, çocuğunuzun vestibüler sistemine, görsel planlamaya, el-göz koordinasyonuna ve el yazısı ve okuma için ince motor becerilerine yardımcı olan koordine edilmiş kontrol ile daha fazla hareket etme, sıçrama kapasitesini sağlar. 

STBR nasıl test edilir?

Çocuğunuzun STBR ilkel refleksini muhafaza edip etmediğini belirlemek için, bu basit testi deneyin.

Çocuğunuzun ellerinin ve dizlerinin üzerinde durmasını sağlayın. Sırtının masa gibi düz olduğundan emin olun. Hareketlerini izleyebilmeniz için kafalarına bakacak şekilde önlerinde durabilirsiniz. Çocuğunuzdan başını göğsüne ve aşağı doğru hareket ettirmesini ve böylece ayaklarına bakmasını ve bu pozisyonda 10 saniye tutmasını isteyin. Sonra çocuğunuzun başını kaldırıp arkasına yaslanmasını sağlayın ve böylece tavana bakar ve onun 10 saniye boyunca bu pozisyonda kalmasını sağlayın. Çocuğunuz bu egzersizi tamamlarken, sırtına bakın. Bu egzersizi tamamlarken sırtları herhangi bir anda kamburlaşıyor ya da çukurlaşıyorsa, Bu, STBR ilkel refleksini korudukları anlamına gelir ve bu W-oturma ve diğer postüral konuların nedeni olabilir. Ayrıca bu durum okulda belli konularda neden mücadele ettiği konusunda önemli bir rol oynayabilir.

 

kaynak:ilslearningcorner

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz