4 yaşında emekleyemeyen çok sayıda çocuk var !

İngiltere`de yapılan bir çalışmaya göre; 4-5 yaş aralığındaki çocukların neredeyse üçte biri emeklemek, tek bacağının üstünde durmak gibi basit fiziksel hareketleri yapamıyor.

Ve bu eksiklik yetersiz akademik başarıyla bağlantılı görünüyor.

İngiltere gazetesi Daily Mail, yakın tarihli bir makaledeki bulguları şöyle özetlemektedir:

“West Midlands'da bir okulda resepsiyon sınıflarındaki altmış çocukla, üç dakika için tek bacak üzerinde denge kurması ve kısa bir mesafede emeklemesi de dahil olmak üzere 14 kısa test gerçekleştirildi.

Araştırma, öğrencilerin yüzde 30'unun fiziksel olgunluk belirtileri gösterdiğini ve bunun da yüzde 42'sinde gelişme konusunda bazı gecikme işaretleri bulunduğunu gösterdi.

Bazı çocuklar hala ilkel bebek refleksleri göstermektedir, başını bir yana döndürdüğünde kolun başın döndüğü tarafa doğru açılması gibi.”

Nöro-Fizyolojik Psikoloji Enstitüsü ile birlikte çalışmayı sürdüren Pete Griffin`e göre çocuklar fiziksel olarak gelişemiyor çünkü televizyon karşısında çok fazla zaman geçiriyorlar.

Kendisi ayrıca ebeveynlerin çocuklarını her yere kucaklarında taşıyarak ya da araba ile götürmesinden dolayı çocukların zeminde vakit geçiremediğini ve bundan dolayı emekleme ve yuvarlanma gibi şeyleri denemeye fırsat bulamadıklarını belirtiyor 

Pete Griffin`e göre temel sorun çocukların 40 ya da 50 yıl önceki fiziksel zorluklara ve yetiştirme türüne sahip olmamasıdır. 

Araştırmaya göre fiziksel gelişimlerinin alt yarısında bulunan çocuklardan yüzde 77`si akademik beceri için alt gruplarda yer almaktadır.

Pete Griffin sunu belirtmektedir; ilk yıllarını çok fazla TV izleyerek geçiren çocuklar öğrenmek ve ders çalışmak zamanı geldiğinde konsantre olamamaktadırlar.

 kaynak : http://ilslearningcorner.com/2015-11-too-many-4-year-old-kids-who-cant-crawl-study/

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz